NovinkyFestivalyUprising

ASIAN DUB FOUNDATION SA RÚTIA NA UPRISING

Uprising Reggae Festival – najočakávanejšia hudobná slávnosť leta pohltí Bratislavu už o necelé 2 mesiace. Na hlavnom pódiu festivalu sa ako zlatý kliniec predstaví britská kapela Asian Dub Foundation. Vo svojom kompletnom zložení a v plnej sile odohrá na Zlatých pieskoch svoju typickú výbušnú zmes elektroniky s tvrdými ragga-jungle rytmami, dubovými basami, zvukmi sitary, rýchlym rapom a politickými textami.

Asian Dub Foundation, nadupaná skupina ovplyvnená aj punkom či rockom vznikla v roku 1993. Prerazili s albumom “Rafi’s Revange” (1998), za ktorý boli nominovaní na Mercury Prize a získali aj množstvo pozitívnej kritiky. V tej chvíli sa o nich už hovorilo ako o jednej z najstrhujúcejších kapiel vo Veľkej Británii, ich cesta ku sláve však nebola plodom iba jednej úspešnej platne.

S rastúcou popularitou a úspechom sa im v očiach ľudí podarilo nabúrať zažité stereotypy o ázijských hudobníkoch, ako aj o Aziatoch všeobecne. Dôkazom ich vplyvu je cena BBC Asian Award for Music z roku 1998.

Asian Dub Foundation boli vždy svetobežníci a ani po rokoch na scéne sa ich zmysel pre multikulturalizmus nevytratil. V roku 2001 cestovali po Brazílii so svojími workshopmi, vystupovali so svojím soundsystémom a hrali aj regulérne koncerty. Neskôr sa stali druhou zahraničnou kapelou, ktorá koncertovala na Kube od roku 1979, a tiež vyrazili na turné po východnej Európe.

Ich album “Enemy of the Enemy” (2003) bolo sprevádzané európskym turné po boku Radiohead, popričom ešte stíhali robiť na ďalších projektoch v podobe soundtrackov, divadelných projektov a bienále. Počas svojej kariéry vystupovali aj s Rage Against The Machine, Beastie Boys, Sinéad O’Connor, Gogol Bordello či Iggy Popom. Ich najnovší album vyšiel minulý rok a nesie názov “A History Of Now”. Na Uprisingu ho predstavia, spolu so svojími nesmrteľnými hymnami.

Lístky na Uprising Reggae Festival kúpite za 27€ iba do štvrtku 28.6., potom sa cena zvyšuje. Piaty ročník festivalu sa koná 24. – 25. augusta na bratislavských Zlatých Pieskoch a medzi ďalšie potvrdené mená patria aj:

ANTHONY B (JAM), LEE SCRATCH PERRY (JAM), MAX ROMEO (JAM), TARRUS RILEY (JAM), IRIE RÉVOLTÉS (DE/FR), DELINQUENT HABITS (USA), DJ VADIM & YARAH BRAVO (RU-SWE), ETANA (JAM), RAGING FYAH (JAM), RAS ZACHARRI (JAM), STEPPA STYLE (RU), YT (UK), DAMALISTIK / ROOTS SURVIVAL (FR), MUNGO’S HIFI (UK), SOOM T (UK), TOP CAT (UK), TENOR FLY (UK), ZION TRAIN (UK), DEADLY HUNTA (UK), MEDIAL BANANA (SK), POLEMIC (SK)…

Viac informácií nájdete:

www.uprising.sk

www.fb.com/uprisingreggaefestival

zdroj: Silvia Turnerová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky