NovinkyKam na koncert?Festivaly

Americkí melancholici The National ďalšou veľkou hviezdou festivalu Colours of Ostrava

Jedna z najslávnejších indie kapiel súčasnosti, americkí The National, sa po Robertovi Plant, MGMT či ZAZ stávajú ďalšou hviezdou tohtoročného ročníka festivalu Colours of Ostrava. Kapela ovenčená nomináciami na Grammy či Brit Awards si získala fanúšikov po celom svete vďaka melodickej, melancholickej až vnútornej hudbe, ktorej dominuje barytón speváka Matta Berningera. „Na našom festivale predstaví nielen svoje staršie známe skladby, ale aj piesne z vlani vydaného úspešného albumu Trouble Will Find Me,“ hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová. The National sa od vzniku v roku 1999 vypracovali na jednu z najväčších koncertných kapiel súčasnosti, ktorá je napríklad tento rok jednou z hlavných hviezd obrieho barcelonského festivalu Primavera Sound. Medzi ich obdivovateľov patrí REM, Sufjan Stevens, Arcade Fire alebo aj americký prezident Barack Obama, v ktorého predvolebnom spote bola použitá práve skladba Fake Empire od The National. Ich hudba zaznela aj v mnohých televíznych seriáloch a filmoch: One Tree Hill, Stav beztiaže, Bratia a sestry, Dr. House, Hra o tróny alebo Chuck.

Okrem The National do programu Colours of Ostrava pribudla nu – jazzová britská kapela Hidden Orchestra, projekt Ve Zou Via spájajúcu trojicu neapolských žien s akordeónom a tamburínou Assurd, argentínsku speváčku Enzo Pagliaro a mužský polyfónny zbor Lo Còr de la Plana z Marseille, a tiež výbušná afrofunková formácia Jupiter & Okwess International z konžskej metropoly Kinshasy.

Spevák The National Matt Berninger a dvojčatá – Aaron a Bryce Dessnerovi a Bryan a Scott Devendorfovi – vyrastali v Ohiu, medzinárodnej slávy a nominácií na Grammy, MTV Performing Woodie a Brit Awards sa ale dočkali až v newyorskom Brooklyne, kde už štrnásť rokov žijú. Neznámej klubovej kapele prespávajúcej na prvom európskom turné v lacných hoteloch, dal kedysi po koncerte cennú radu Bruce Springsteen: „Najprv si vytvorte poriadnu vlnu a potom sa na nej prejdite. „Vzali si ju k srdcu a do veľkého hudobného sveta vstúpili The National v roku 2005 parádne: nadšene prijatým tretím albumom Alligator.

Onedlho sa potom z klubov presťahovali na pódiá najväčších svetových festivalov, ktoré okupujú dodnes. Texty Matta Berningera, v ktorých sa perie s vnútornou démonickou neistotou a presvedčením, že život vám nemôže nič sľúbiť, pripomínajú neskorogotický nočné litánie o stratách, starnutie a zúfale hľadanie pevného bodu. „Smútok si ma našiel v mladosti. Počkal a nakoniec vyhral,“ spieva napríklad v skladbe Sorrow z albumu High Violet a jeho dojímavý barytón obteká sound gitár, klávesov, pridaných nástrojov a nezameniteľné bubnovanie Bryana Devendorfa.

Pre The National je typické, že si k natáčaniu albumov pozývajú do štúdia veľký počet výnimočných klientov: Sufjan Stevens, klavirista Thomas Bartlett (aka Doveman), Justin Vernon, Richard Reed Parry alebo Nico Muhl. Pôsobivého mnohovrstvového, pritom komorného zvuku v stredných tempách, dosahujú pridaním sláčikov, dychov a zborov. Prečo sa preto čudovať, že jedna z ich najslávnejších skladieb Fake Empire znela v roku 2008 vo volebnom videu Baracka Obamu. Podporili ho aj predajom tričiek s jeho portrétom s nápisom Mr. November (názov skladby z albumu Alligator). K Obamovému znovuzvoleniu prispeli The National v Ohiu koncerty a otvorenou podporou cielenou na mládež aj o štyri roky neskôr.

Hoci The National tvorí autorský kolektív, za väčšinový autori sú považovaní Berninger a bratia Dessnerovi. Bryce – s titulom z Yale – sa navyše vo svojej skupine Clogs venuje súdobej hudbe: spolupracuje s Philipom Glass, Nicom Muhlym, Jonnym Greenwood, koncertne uvádza skladby Stevea Reicha, Davida Langa a kompozície na jeho debutovom albume Aheym hrá slávny Kronos Quartet. Bryce Dessner je považovaný aj za významného umeleckého kurátora: vysvetlenie, prečo sa The National vlani podieľali na inštaláciu islandského tvorcu Ragnara Kjartanssona A Lot Of Sorrow, spočívajú v šesťhodinovom prehrávaní skladby Sorrow. Na vrub aktívnych bratov Dressnerových sa pripisuje tiež kompilácia Dark Was the Night pre organizáciu Red Hot Organization: s ďalšími hviezdnymi kapelami pomohli The National získať neziskovej organizácii na boj proti AIDS veľké finančné prostriedky.

K ďalším potvrdeným účinkujúcim Colours of Ostrava 2014 patrí spevák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, americkí MGMT, živelná francúzska speváčka ZAZ, francúzski bubeníci Les Tambours du Bronx, americká speváčka, poetka a šampiónka slam poetry nigérijského pôvodu Iyeoka, tajomná psychedelická formácia Goat zo švédskej dediny Korpolombolo, americký pesničkár s pohnutým osudom John Grant, retro soul popoví The Asteroids Galaxy Tour z Dánska, turecký hudobný klenot Taksim Trio, avantgardní francúzsky saxofonista Guillaume Perret s formací The Electric Epic, ostré francúzske dvojčatá Isaya, berlínska štvorica Abby hrajúca mix rocku, popu a techno rave, sanfranciská kapela Rupa & The April Fishes striedajúci francúzsky šansón, punkrock, gypsy swing a tango, jamajský reggae veterán Winston McAnuff s harmonikářem Fixim a beatboxerom, alebo kapela David Wax Museum hrajúca totálne zvádzaci a živelný štýl Mexo – Americana.

Štvordňové vstupenky sú už k dostatiu výhradne cez e-shop Colours of Ostrava na adrese http://eshop.colours.cz/ alebo v pobočkách Ostravského informačného centra. Druhá vlna za 1.790 Kč vo forme e-ticketu a za 1.810 Kč vo fyzickej podobe je limitovaná časovo do 31. marca 2014. Festival tiež ponúka zvýhodnené rodinné vstupné aj VIP vstupenky pre záujemcov o nadštandardné výhody. Zároveň si záujemcovia môžu kúpiť aj miesto v stanovom mestečku, parkovanie či miesto pre karavan.

Generálny partner: Česká sporiteľňa. Za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri : ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ.

Viac informácií na www.colours.cz.

zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky