Jakub Ondra je 21-ročný talentovaný český pesničkár, ktorého doslova objavila ulica a v priebehu pár mesiacov stihol zaujať celé Nemecko. Jeho debutový singel ON THE MENU www.youtube.com/watch?v=1x4q2Kwd7Dg&spfreload=10 bude zároveň titulnou skladbou Jakubovho pripravovaného prvého albumu, ktorý vyjde už čoskoro. Chytľavým debutom mladý nadaný umelec zabodoval dokonca i vo veľkom zahraničnom vydavateľstve!
V najnovšom rozhovore prezradil viac o tzv. Buskingu, teda fenoméne čoraz viac rozšíreného pouličného hrania…
Ako sa máš, Jakub? Zastihli sme Ťa na jednej z Tvojich ciest? Alebo si práve doma v Prahe?
Dnes mám narodeniny a práve sedím v autobuse smer Hamburg. Oslávim to o týždeň, práca nepočká.
Je o tebe známe, že vďaka zmluve so Sony Music Nemecko si sa presťahoval do Berlína. Prezraď, ako sa Ti tam aktuálne darí? Na čom v týchto dňoch pracuješ?
Nedá sa povedať, že by som sa tam celkom presťahoval, ale kvôli nahrávaniu som tam vlani trávil skoro všetok svoj čas. Darí sa dobre, cítim, že sa blíži bod zlomu. Budem nakrúcať klip k singlu, ktorý vyjde už čoskoro.
Kedy sa Tvoji fanúšikovia môžu tešiť na Tvoj debutový album?
Nechcem nič zakríknuť, ale môžu sa naň tešiť začiatkom nového roka.
V našich končinách sa Tvoje meno spomína najmä v súvislosti s Tvojou najväčšou vášňou – pouličným hraním, takzvaným Buskingom. Od koľkých rokov sa mu venuješ?
S buskingom som začal už keď som bol malý, mal som asi 16 či 17 rokov a hral som prvýkrát na stanici metra v štvrti Kobylisy.
Aj vďaka buskingu si dostal prezývku „český Ed Sheeran“. Čo hovoríš na toto prirovnanie?
Ed Sheeran je rozhodne jeden z mojich veľkých vzorov, toto prirovnanie beriem ako kompliment.
Pri buskingu vznikol aj Tvoj hit ON THE MENU. O buskingu je dokonca aj videoklip k tejto skladbe – kde ste ho nakrúcali?
Napísal som ho potom, čo nás vzali s kamarátom policajti vo Viedni na policajnú stanicu, pretože som hral na zakázanom mieste. Videoklip sme nakrúcali v Dánsku.
Chodievaš hrávať aj na Slovensko? Aký je busking v Bratislave a na Slovensku v porovnaní s inými mestami a krajinami?
Áno, v Bratislave som už 2x hral pod Michalskou bránou. V Bratislave je veľa turistov, takže je to podobné, ako vo všetkých obľúbených turistických destináciách. Bratislava má peknú atmosféru.
Existuje nejaké mesto/ miesto, ktoré je medzi pouličnými hudobníkmi najnavštevovanejšie?
Pár ich je, bude to Berlín, Dublin, Londýn. V týchto mestách vždy stretneme niekoho známeho.
Tvoria buskeri komunitu? Poznáte sa medzi sebou?
Určite. Nie sme síce nijak zorganizovaní, ale keď sa stretneme, tak sa pozdravíme a zájdeme na pivo. Až na pár výnimiek sme, povedal by som, veľmi priateľský a ohľaduplný kolektív.
Cestuješ celkom sám? Alebo máš busking – parťáka?
Urobil som si v hraní trochu poriadok, skončilo mi to free obdobie, kedy som bol jeden týždeň v Belehrade, ďalší v Zurichu a potom v Taliansku. Vytvoril som si stratégiu a snažím sa z buskingu dostať, čo najviac, aby som pomohol svojmu labelu vyvinúť čo najväčší tlak, teraz hlavne v Nemecku. Hrám 4x týždenne a z toho 2x jazdím s fotografom a 2x s kamarátom, ktorý má super komunikačné schopnosti, rozdáva ľuďom albumy, vizitky a podobne.
Dá sa buskingom uživiť?
Určite dá. O tom, či zle alebo rozprávkovo, rozhoduje kvalita šou, technika a know-how umelca.
Busking má iste aj svoje riziká. Stretol si sa už aj s nejakými negatívnymi zážitkami počas svojho hrania na ulici?
Bolo ich prekvapivo málo. Najhorší sú policajti, ktorí lipnú na každej hlúposti. Občas sa stane, že vás niekto okradne o bankovky za predané cédečka v obale na gitaru.
Myslel si niekedy na to, kedy busking „zabalíš“? Popri úspešnej kariére naň nebudeš mať toľko času. Čo bude podľa Teba prelomovým okamihom v kariére, kedy s buskingom skončíš?
Myslím si, že budem busking inovovať, ale nikdy s ním neskončím. Passenger je teraz známy a má niekoľko miliónov ľudí na sociálnych sieťach, ale aj tak hrá ďalej. Má už teraz veľký PA systém a iný koncept pretože keď napíše, že niekde bude hrať, tak tam dorazí niekoľko tisíc ľudí. Jeho koncept je, zahrať v skoro každom meste, kam príde, malú šou zdarma na ulici a potom platenú niekde v klube. Na buskingu je dobré to, že sa s ním dá osloviť ohromné množstvo ľudí.
zdroj: Adriána Čahojová